0322 324 37 81 0535 223 30 78

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

*
0,00

Yazdır

0535 223 30 78

0322 324 37 81
1.GÜN
ISTANBUL - TAHRAN
 

İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde buluşma. Bilet, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından Mahan Air tarifeli seferi ile Tahran’a hareket. Varışımızın ardından rehberimiz ve aracımız ile buluşma. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Tahran şehir merkezine varış. Tahran ismi Farsça’da “Sıcak Yer” anlamına gelmektedir. Şehrin kuruluşu Neolitik çağlara kadar gitmektedir. Elbruz Dağı’nın eteklerinde bulunan geniş bir araziye yayılmış bu şehir, diğer İran şehirlerindeki geleneksel yapıya uyarak iki veya en fazla üç katlı tuğla binalardan oluşmuştur. Tahran'da yapacağımız şehir turumuzda; Azadi Meydanı, İmam Humeyni türbesi ve Tahran’ın geniş caddelerini gördükten sonra akşam yemeği ve konaklama.

 
2.GÜN
TAHRAN-ŞİRAZ
 

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından panoramik olarak yapılacak Tahran şehir turumuza devam ediyoruz. Şehir turumuzda İran’ın tarihi hakkında bilgiler alacağımız Kaçar Hanedanı’nın Avrupa mimarisinden etkilenerek yaptırdığı Gülistan Sarayı, Rey şehri kalıntılarından Tuğrul Bey Kulesi (Burc-i Tugrul) göreceğimiz yerler arasında. Tahran’da bulunan İran Arkeoloji Müzesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında iç hat uçuşu ile Şiraz’a hareket. Varışımıza müteakip Bostan ve Gülistan’ın yazarı ünlü düşünür ve söz sahibi Sadi Şirazi’nin türbesinin ziyaret edilmesi sonrası akşam yemeği ve konaklama.

 
3.GÜN
ŞİRAZ – ŞEHİR TURU - PERSEPOLİS
 

Kahvaltı öncesi sabah gün doğumunu karşılamak üzere Nasır-el Mülk Camii’ne hareket. Nasır-el Mülk Camii, İç mimarisinde pembe renkli fayansların kullanılması nedeniyle popüler kültürde Pembe Cami olarak adlandırılmıştır. Günün ilk ışıklarıyla camide muhteşem bir renk cümbüşü yaşanmaktadır. Ardından Narencistan Kerim Han Kalesi’ni dışından göreceğiz. Savunma amacıyla yapılmış olan kalenin duvarlarının yüksekliği yaklaşık 14 metredir ve günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Ardından panoramik olarak gerçekleştireceğimiz Şiraz turumuzda; Kerim Han Kalesi ve Vakil Bazaarı görülecek yerler arasındadır. Camiinin 1773 yılında yapılmış olmasına karşın özellikle çiçek desenli çini işlemelerin çoğu daha sonra Kaçar döneminde yapılmıştır. Camii, iki büyük depremi atlattıktan sonra halen ayakta kalabilmiş, sağlam bir yapı olarak şehirde varlığını sürdürmektedir. Alışveriş ve öğle yemeği molası sonrası UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan, antik kent Persepolis ve (Naghsh-ı Rostam) Nakş-ı Rüstem Turu için hareket. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur. Uzun bir süre boyunca Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Darius’dan sonra gelen Xerkes ve Artaxerkes, Persepolis’i genişleterek günümüze çok sayıda anıt bırakmışlardır. Nakş-ı Rüstem, (Kaya Mezarlar) İran'ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem "Rüstem'in Resmi" denilmiştir. Nakş-ı Rüstem'de, Akameniş krallarına ait yedi adet mezar vardır. Üzerindeki yazılar açık şekilde bir tanesinin I. Darius'a ait olduğunu belirtir. I. Darius'un yanında, üç tanesinin, I. Xerses, I. Artaxerses ve II. Darius'a ait olduğuna inanılır. Persepolis'in arkasında tamamlanmış şekilde bulunan iki mezar da büyük ihtimalle II. Artaxerses'e ve III. Artaxerses'e aittir. Bitmemiş bulunan bir tanesi, en uzun iki sene hükümdarlık yapan Arses'e, ama daha kuvvetli bir ihtimalle Büyük İskender tarafından düşürülen son Akameniş hükümdarı III. Darius'a aittir. Nakş-ı Rüstem'de mezarlara ilaveten, mezarların alt kısmında, Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur. Turumuzun ardından Şiraz’a dönüş, akşam yemeği ve Şahçirağ Türbesini ziyaret ettikten sonra hotelde konaklama.

 
4.GÜN
ŞİRAZ – YEZD
 

Otelde alacağımız kahvaltının ardından yaklaşık 6 saatlik yolculuk sonrası çöle uzanan patikaları, rüzgar kuleleri ve sürreal mimarisiyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan 5.000 yıllık Yezd şehrine varıyoruz. Sırasıyla Mescid-i Cuma, Amir Chakhmaq Cami Kompleksi, şehir merkezi ve Zerdüştlük dinine inananlar için çok önemli bir inanç merkezi olan ve İ.Ö. 470 yılından beri yandığına inanılan ateşiyle Ateşkedah tapınağı gezi programımızda görülecek yerler arasında bulunuyor. Ardından Zerdüştler için bir diğer çok önemli kutsal mekan Ölüler şehri (Nekropolis) Sessizlik Kulelerini geziyoruz. Gezi sonrası akşam yemeği ve konaklama.

 
5.GÜN
YEZD - ISFAHAN
 

Otelde alacağımız kahvaltının ardından İsfahan’a hareket. Dünyanın yarısı denilen İsfahan’ı keşfetmeye başlıyoruz. İsfahan müslümanlar tarafından 640 yılında fethedilmiştir. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı ve torunu Melik Şah’ın geliştirdiği bu şehrin tarihi köprüleri panoramik olarak görülecektir. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Nakşı Cihan Meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu Sarayı, Kapalı Çarşı, Kırk Sütun Sarayı görülecek yerler arasındadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan meydan için dünyanın en büyük meydanlarından biri olduğu söylenmektedir. Eski adı Meydan-ı Şah’dır. Isfahan’da görülecek birçok yere gitmek için bu meydandan geçilir. Meydanın çevresini oluşturan binada kapalı çarşı bulunur. Ali Gapu sarayı 6 katlı yapısıyla meydana hâkim durumdadır. Ali Gapu Sarayı’nın arkasında büyük bir park ve bir yapı bulunmaktadır. Bu yapının 20 tane sütunu ve önündeki havuzda yansıyan 20 sütun görüntüsü vardır. Böylece toplamda 40 sütun görüntüsü oluştuğu için buraya Kırk Sütun Sarayı ismi verilmiştir. Ancak bu havuzun artık boş olmasından sebep bu görüntüyü günümüzde görememekteyiz. Tur sonrası çay ve kahve içmek için vereceğimiz mola sonrası otelimize transfer.Akşam yemeği ve konaklama.

 
6.GÜN
İSFAHAN – KAŞHAN
 

Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılmasının ardından İsfahan şehir turunun bir kısmı bugün gezilecektir. Atiq Ulu Camii Selçukların büyük ederini ziyaret edeceğiz. Gezi sonrası öğleden sonra Kaşhan’a hareket. Yol üstünde köklü bir geçmişe sahip olan ve eskiden büyük önem taşıyan kervan yolu üzerinde yer alan Kaşhan kentini geziyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri, önemli arkeolojik sitelerinden biri olan Sialk Tepesi, Kashan’ın önemli ailelerinden biri olan Borjedi Ailesi’ne ait Boroujerdi Evi görülecek yerler arasındadır. Gezi sonrası akşam yemeği ve konaklama.

 
7.GÜN
KAŞHAN – KUM – TAHRAN – İSTANBUL
 

Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ve İran'ın dini merkezi olarak kabul edilen Medreseleriyle ünlü KUM şehrine hareket. Kum’da Hz. Masume Camii ve kabrinin ziyaret edilmesinin ardından Selçukluların başkenti Rey şehrine hareket, (32km) Selçuklu hükümdarı Tuğrul bey türbesi ziyaret edilerek turumuzu tamamlıyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte toplanma ve Tahran Havalimanına transfer. Mahan Air tarifeli seferi ile İstanbul’a hareket.

Her turda yanınıza mutlaka terlik ve seccade almayı unutmayınız. Seyahat ettiğiniz bölge koşullarına göre her vakitte cami ya da mescid imkanımız bulunmamaktadır. Rehberimiz namaz kılabileceğiniz yer konusunda sizleri yönlendirecektir. 

Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.